Kutatás
A Pannon Egyetem Könyvtár és Tudásközpontban őrzött, s könyvtárszakmailag ott feldolgozott Csáth Géza és a Kosztolányi család, valamint a Faludy György személyes és irodalmi hagyatékából származó gyűjtemény tartalmaz kéziratos és gépiratos naplójegyzeteket, személyes feljegyzéseket, irodalmi tárgyú vázlatokat, leveleket, gépiratokat, novellákat, kéziratokat, műfordításokat, visszaemlékezéseket, irodalmi és zenei kritikákat, családi feljegyzéseket és számos fotográfiát.
Csáth Géza öröksége sajátos ötvözetét adja a Sziveri Intézet profiljának: szabadkai születésű, délvidéki szerzőként egyrészt a határon túli kulturális párbeszéd egyik alanya (a vajdasági írók művei nagyban táplálkoznak Csáth világából, lásd például Lovas Ildikó, Tolnai Ottó munkásságát), nyugatos szerzőként (Kosztolányi Dezső unokatestvéreként) pedig a 20. század eleji, modern magyar irodalomtörténet reprezentatív figurája.
A Kosztolányi családdal kapcsolatos, Sziveri Intézet által irodalomtörténetileg és filológiailag kutatott dokumentumok ugyancsak felbecsülhetetlen értékűek, hiszen nem utolsósorban Kosztolányi Dezső életrajzához nyújtanak további adalékokat, valamint családi kapcsolatai feltérképezését segítik. Az író feleségének, Harmos Ilona színésznőnek, illetve fiának, Kosztolányi Ádám írónak ugyancsak kiegészíthető az életrajza a gyűjteményben őrzött (sok esetben korábban nem publikált) anyagok tanulmányozásának köszönhetően. Mindemellett a francia–magyar irodalmi kapcsolatok tárgyköréhez kötődő tudásunkat is bővíthetik az írói levelezés Veszprémben őrzött darabjai, illetve a hazai kánon egyik legelőkelőbb helyét elfoglaló Kosztolányi munkásságának utóéletéről ugyancsak tájékozódhatunk a kutatások alapján.
Mindehhez társulnak a Faludy György-hagyaték darabjainak (kéziratok és számos fényképfelvétel) kutatásai, melyek kiterjednek mind a 20. századi európai és magyar kulturális kapcsolatokra, mind a Kádár-korszak és a rendszerváltás politikatörténetére, illetve mindazon poétikai kérdéskörökre, melyek Faludy munkásságával kapcsolatban relevánsnak mutatkoznak.
A Sziveri János nevét viselő szellemi műhelyben a hagyatéki anyagoknak a Pannon Egyetemre érkezése révén nem pusztán az „élő irodalom” (beszélgetések, előadások, online közvetítések stb.) pezsdülhet fel még inkább, hanem a 20. századdal kapcsolatos (ideértve az első világháború után kialakult, teljesen új status quo-t, a „határon túliság” mint fogalom és élettapasztalat megszületésének körülményeit, valamint a Kádár-korszakot) filológiai alapkutatások is új lendületet kapnak. Az Egyetem Humántudományi Karának oktatóin és kutatóin kívül hallgatóink számára is felbecsülhetetlen értéket képvisel a három hagyaték, mivel olyan forrásanyagokhoz juthatnak hozzá, melyek egyedi kutatásokra ösztönözhetik őket, s még intenzívebben vehetnek részt a Tudományos Diákköri Konferenciákon is.
Az irodalmi hagyatékok a muzeális értékű könyvtári dokumentumokra vonatkozó jogszabályok betartásával és a vonatkozó szakmai irányelvekre figyelemmel, a Pannon Egyetem Könyvtár és Tudásközpont (PEKT) épületében található Különgyűjteményi Kutatóteremben (I/120) lettek elhelyezve, valamint a Sziveri János Intézet (III/308/4–5) szakmai felügyelete révén folyamatosan kerülnek be a hazai tudományos köztudatba, azaz: jelennek meg online és nyomtattott kiadványokban a filológiai kutatási eredmények, történnek szövegközlések, s ezzel párhuzamosan zajlanak irodalmi-művészeti és tudományos események (kerekasztal-beszélgetések, konferenciák). Minden esetben számításba vesszük a tudományos ismeretterjesztés és a tudománynépszerűsítés szempontjait is. Idegen nyelvű tanulmányok és cikkek megjelentetését ugyancsak tervezzük, mert fontosnak tartjuk kulturális örökségünk, irodalmi hagyományaink, valamint klasszikusaink munkásságának külföldön történő bemutatását.
A Csáth Géza és a Kosztolányi család személyes és irodalmi hagyatékából származó gyűjtemény tudományos szakmai felelőse dr. Arany Zsuzsanna irodalomtörténész, a Pannon Egyetem HTK habilitált docense, a Sziveri Intézet vezetője. A Faludy György-hagyaték tudományos szakmai felelőse pedig dr. Fekete Richárd irodalomtörténész, a Pannon Egyetem HTK docense, a Sziveri Intézet tudományos munkatársa.
Az irodalmi hagyaték kizárólag helyben kutatható, a kutatási engedélyeket pedig a Pannon Egyetem Humántudományi Karának mindenkori dékánja adja ki. További információk a kutatási lehetőségekkel és a könyvtári katalógussal kapcsolatban a Pannon Egyetem Könyvtár és Tudásközpont oldalán érhetők el.