A Sziveri Intézet is bemutatkozik a Pannon Egyetem Humántudományi Karán rendezett nyílt napon, 2025. január 17-én délután.
PROGRAM
14:30 – 15:00 Érkezés, köszöntők
Parapatics Andrea intézetigazgató, Kovács Gábor és Ladányi István szakvezetők
15:00 – 16:00 Irodalmi kóstoló, nyelvészeti csemege
Kovács Gábor: Hagyma, tojás, s(z)ó
Arany János „Haja, haja, hagyma-haja...” kezdetű verse és Petri György A hagyma szól című költeménye alapján beszélgetünk az étel-metaforizáció lírai lehetőségeiről és formáiról.
Kóstoló: rántotta
Szabó Melinda: Ételnevek az észt nyelvben
A magyarral nyelvrokon észt nyelvben számos olyan ételnévvel találkozhatunk, amelyek a két nyelvben azonos szóra vezethetők vissza.
Kóstoló: Rosolje (észt saláta)
Arany Zsuzsanna: Kosztolányi, a vegetáriánus...
Az a Kosztolányi Dezső, aki olyan érzékletesen tudott írni a lakomákról a regényeiben, néhány éven keresztül bizony csak nyers zöldségeken és gyümölcsökön élt. Erről az epizódról és a vegetáriánus életmódot hirdető 20. század eleji „prófétáról” fogunk előadni pár szóban.
Kóstoló: magvak, gyümölcsök
Ladányi István: Eszünk vagy beszélünk?! A(z irodalmi) nyelvről
Amikor eszünk, nem beszélünk! Mire jó a nyelv az irodalomban? Van, amelyik író ügyesen forgatja a nyelvét, a másik pedig egyszerűen kinyújtja.
Kóstoló: meglepetés sütemény
Zámbó Bianka: Mi volt előbb? A tyúk vagy a tojás? Válaszok Weörestől Tandoriig
Weöres Sándor egysorosa és Tandori Dezső rajzverse mellé tojáslikőrt kortyolunk, és elgondolkodunk az ősi kérdésen, hogy vajon a tyúk vagy a tojás volt-e előbb. A paradoxon már önmagában is izgalmas, az irodalmi feldolgozása azonban még megragadóbb.
Kóstoló: alkoholmentes tojáslikőr
16:00 – 17:00 Kult World Café
1. asztal: Hova tovább a magyar szakos diplomával? (Parapatics Andrea, Ladányi István, Kovács Gábor)
A magyar szakon tanító kollégákkal dialogikus formában elmeséljük, mi történik a képzés során, és milyen szakmában lehet elhelyezkedni a diplomával.
2. asztal: Irodalomtörténeti kincsek nyomában (Arany Zsuzsanna)
Az irodalmi kutatás része a szerzői kéziratok tanulmányozása is. Klasszikus íróink hagyatéka azonban nem mindig található meg kézirattárakban, sokszor magángyűjtőknél lapulnak. Előfordul, hogy árveréseken is adják-veszik őket, borsos áron. Ezekről is fogunk beszélgetni, miközben a Sziveri Intézetben őrzött kéziratokat mutatjuk be.
3. asztal: Magyartanárok friss diplomával (Szabó Melinda, öregdiákok)
Az asztalnál olyan, frissen végzett magyartanárokkal lehet beszélgetni, akik nemrég hagyták el az egyetem falait, és oktatnak, tanítanak a köznevelésben.
4. asztal: Régi magyar receptkönyvek (Pelczéder Katalin)
Milyen ételeket ettek a 17. században? Milyen recepteket, milyen hozzávalókat rejtenek a korabeli szakácskönyvek? Olvassunk el és fejtsünk meg egy régi receptet együtt! Vajon el is tudnátok készíteni?
5. asztal: Karakterépítés (Zámbó Bianka)
Aki a magyar szakra belép, egyszer az élet színpadára is kilép… Egy magyar szakos bölcsész jellemző munkahelyei közé tartoznak a kulturális és oktatási intézmények, a könyvtárak, a könyvkiadók, a sajtó, a színházak és a kulturális alapítványok. Az asztalanál közösen választunk munkahelyet, és felépítünk hozzá egy élettel teli karaktert. Vajon mit reggelizik a Telex szerkesztője? Milyen táskába pakol az Örkény Színház rendezőasszisztense? Hány kávét iszik egy nap a Művészetek Völgye fellépője?
17:00-18:00 Társasozz a Tanárokkal!
Helyszín és időpont:
2025. január 17. 14:30 – 18:00
Pannon Egyetem HTK – Veszprém, Wartha Vince utca 1., „N” épület, 2. emelet
Mindenki szeretettel várunk!
Комментарии