Tavasz a Sziveriben: vendégszeminárium és új publikációk
- Sziveri Intézet
- 6 days ago
- 3 min read
Március és április hónapokban nem pusztán kerekasztal-beszélgetéseket szervez(t)ünk, hanem nappali tagozatos hallgatóinkhoz is hívtunk vendégelőadót, valamint publikációkkal igyekeztünk még gazdagítani a tudományos „repertoárt”.
Vendégszeminárium Ottlik Géza munkásságáról
2025. április 3-án Korda Eszter irodalomtörténész, Ottlik-kutató tartott a Pannon Egyetem Humántudományi Karán online vendégszemináriumot az író Iskola a határon című kultikussá vált regényéről.
A Modern magyar irodalom II. kurzus keretében megtudhattunk számos információt Ottlik pályaképéről, valamint az előadó rátért a regény elemzésére is, kiemelve a szövegben előforduló képi leírásokat. Részletesen beszélt a Doktor Tulp anatómiája címet viselő, 1632-es Rembrandt-festmény allegorikus értelmezési lehetőségeiről, nevezetesen arról, hogy a csoportelrendezés mennyiben reprezentálja a regény szereplői közötti hierarchikus viszonyokat. Emellett szó esett Velazquez híres alkotásáról is, az 1656-ban festett Las Meninas című képről, s természetesen annak is a szövegvilággal való kapcsolatáról.
Az Ottlik-párbeszéd folytatódik még a félévben: május 7-én ugyanis Korda Eszter lesz a Sziveri Intézet szabadegyetemi programjának vendége. Az irodalomtörténésszel Kosztolányi és Ottlik iskolaregényeiről fogunk beszélgetni, az est pedig a Veres Pálné Gimnáziummal kötött együttműködési megállapodás részeként valósul majd meg.
„Világosak lesznek előttünk a homályok és sötétségek” – Tanulmányok Csáth Gézáról
Idén áprilisban jött ki a nyomdából az a kötet, mely a 2024 májusában, az ELTE BTK-n megrendezett Csáth-konferencia anyagát gyűjti egybe. A „Világosak lesznek előttünk a homályok és sötétségek” – Tanulmányok Csáth Gézáról címet viselő kiadvány a Magyar Irodalomtörténeti Társaság gondozásában látott napvilágot, szerkesztői Major Ágnes és Mizsur Dániel.
A kötetben számos hazai és határon túl élő irodalomtörténész és Csáth-kutató munkája olvasható, köztük például a Sziveri Intézetben többször is vendégül látott Csáth-monográfusé, a Szegedi Tudományegyetem professor emeritus-áé, Szajbély Mihályé. Olvashatjuk még az ELTE BTK modern magyar irodalommal foglalkozó oktatóinak szövegeit, köztük Bartal Mária, Bengi László, Fráter Zoltán, Gintli Tibor, Kosztolánczy Tibor, Mizsur Dániel és Murzsa Tímea írásait.
Találunk tanulmányt az Újvidéki Egyetem professzorától, Toldi Évától is, valamint Mekis D. Jánostól (PTE BTK) és Major Ágnestől (HUN–REN BTK Irodalomtudományi Intézet), akik közül utóbbinak nemrégiben külön kötete is jelent meg a témában, Csáth Géza atipikus kultusza – Biofikciók és adaptációk címmel. Míg Papp Ágnes Klára (KRE BTK) a mese műfajával hozza összefüggésbe a tárgyalt életművet, Osztroluczky Sarolta (PPKE BTK) pedig az apa–fiú képlet nyomába indul, Kányádi András Párizsban élő kutató a Tavaszok című novellát és annak változatait elemezte, reflektálva nem utolsósorban a Pannon Egyetemen őrzött kéziratokra is.
A könyvben szerepel a Sziveri Intézet vezetőjének, Arany Zsuzsannának is egy írása, Kaszinói tagok, feminista apostolok, polgári radikálisok – Adalékok Csáth Géza és Jászi Oszkárék kapcsolatához címmel. A munka Csáthnak az első világháború előtti éveiben tanúsított politikai mozgását igyekszik feltérképezni, elemezve néhány, akkoriban megjelent újságcikket. Ezenkívül az író szabadkőműves tevékenységéről is olvashatunk, miután Csáth épp a Jászi-féle Martinovics páholy tagja volt. Ebben a kontextusban szó esik Csáth Adyhoz fűződő kapcsolatáról, ami azért is érdekes, mert unokatestvérével, Kosztolányival ellentétben épphogy híve volt Adynak.
A kötet zárásaként külön fejezet foglalkozik a filmes adaptációkkal, ahol Gelencsér Gábor (ELTE BTK) és Sághy Miklós (SZTE BTK) kapnak szót. A két szerző többek között az épp a Sziveri Intézet szakmai felügyelete alatt lévő kéziratos változatból készült könyv, az Egy elmebeteg nő naplója megfilmesítésével foglalkoznak elemző cikkeikben.
Az Irodalmi Jelen Kosztolányi-sorozata
2025 márciusától havonta közli újra az Irodalmi Jelen című folyóirat a Sziveri Intézet vezetőjének 2017-ben megjelent Kosztolányi-monográfiáját. A korábban az Osiris Kiadónál napvilágot kötetből ezúttal olyan „újragondolt fejezeteket” olvashat a nagyközönség, amelyek inkább az esszéisztikus stílust képviselik, illetve a már ismert oldalak újragondolásai és rövidített, lényegretörőbb variánsai. Eddig az alábbiak jelentek meg, de lassan már nyomdában a folytatás is:
Arany Zsuzsanna: Újragondolt fejezetek a Kosztolányi-életrajzból 1. „míveltük magunkat az irodalomban”. Irodalmi Jelen, 2025. márc., 123–139.
Uő.: Újragondolt fejezetek a Kosztolányi-életrajzból 2. „A nyárspolgárias egyetemmel végzek”. Irodalmi Jelen, 2025. ápr., 141–167.
Comments